Jak użytkować meble kuchenne?

Jak użytkować meble kuchenne

Jak użytkować meble kuchenne?

Zasady użytkowania mebli kuchennych na wymiar

Montaż mebli kuchennych, wykonanych na indywidualne zamówienie jest dużym wydarzeniem. W końcu z założenia zabudowa kuchenna ma nam służyć na lata. Nie ulega więc wątpliwości, że meble należy użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem i konstrukcją. Zapewne dla większości osób oczywistym jest, że powinny znajdować się w pomieszczeniach zamkniętych, suchych, zabezpieczonych przed negatywnym działaniem temperatur, wody oraz nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. W poniższym tekście postaramy się rozwiać wątpliwości związane z mniej jednoznacznymi sytuacjami. Odpowiemy na pytania dotyczące użytkowania mebli po to, by służyły jak najdłużej bezawaryjnie, zachowując wygląd z pierwszego dnia po montażu.

Blaty są szczególnie narażone na uszkodzenia i zużywanie. Producenci zapewnili szeroki wybór wzorów oraz materiałów, dlatego też różne właściwości tych powierzchni będą wymagały od właścicieli innych sposobów pielęgnacji. Warto jednak zawsze chronić je przed bezpośrednim działaniem rozgrzanych naczyń. Zadbaj by wyposażyć swoją kuchnię w odpowiednie podstawki lub deski, na których odstawiać będziesz gorące garnki oraz patelnie. Podobnie sprawa ma się z zalegającą na blatach wodą. Należy zachować szczególną ostrożność w obrębie łączeń blatów roboczych, zlewozmywaków oraz płyt grzejnych. Woda może spowodować zmiany objętości blatu (wypukłości), które są nieodwracalne. Ważne by wycierać powierzchnię miękką szmatką do sucha, co zapobiegnie puchnięciu. W tym miejscu pragniemy jednak przestrzec przed używaniem szorstkich materiałów (np. tzw. druciaków), które mogą mechanicznie zniszczyć (zetrzeć) wierzchnią powłokę.

Rekomendujemy też przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w kuchni. Uderzenie ostrego noża o blat, front lub jakiekolwiek inne powierzchnie naszych kuchennych mebli, może spowodować pojawienie się uszczerbków oraz rys. To w połączeniu z obecnością wody, namakającą przez dłuższy czas, skutkować może spuchnięciem płyt lub drewna w zależności od materiału na jaki zdecydowaliśmy się podczas projektowania naszej Kuchni. Przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi wilgoci na nasze meble, można również poprzez uruchamianie kuchennego okapu zawsze podczas gotowania. Para wodna, w niekorzystny sposób może wpłynąć na fronty i korpusy szafek znajdujących się w pobliżu kuchenki. Podobnie zmywarka – powinna być otwierana po około 10-15 minutach od zakończenia cyklu myjącego, aby nie uszkodzić blatów i frontów znajdujących się w pobliżu zmywarki na skutek działania wilgoci.

Jak użytkować meble kuchenne?

Kolejną kwestią jest wyposażenie szafek oraz szuflad. Rozmieszczaj przedmioty równomiernie na całej ich powierzchni. Jest to o tyle istotne, że meble poddane nierównomiernemu obciążeniu mogą pracować inaczej. To z kolei może prowadzić do konieczności ponownej (po montażu) regulacji poszczególnych elementów np. zawiasów. Szczególnie istotne jest to, by fronty szafek nie były narażone na tarcie (np. o blat). Oczywiście z chęcią udzielimy wszelkich niezbędnych wskazówek ułatwiających Klientowi tę czynność. Szuflady z hamulcami oraz inne akcesoria meblowe zapewniające amortyzację podczas zamykania frontów, wymagają używania odpowiednio wyważonej siły. Zbyt mocne zatrzaskiwanie szafek, uniemożliwi działanie tych systemów, co może przyczynić się do ich uszkodzenia. Podobnie, nie należy opierać się o szuflady, fronty meblowe, relingi ani siadać na blatach.

Pamiętaj, że regularna pielęgnacja, dostosowana do materiału z jakiej wykonana jest Twoja zabudowa oraz bezpieczne użytkowanie AGD zgodnie z zaleceniami producenta pozwolą Ci cieszyć się zaprojektowaną na wymiar w naszym kreatywnym studio TORASEN kuchnią przez wiele lat, bez konieczności częstych napraw ani podyktowanej uszkodzeniami wymiany.